parçalar/işaretler sergisi

“Bir şehrin içinde olup biteni anlamak için onu var eden parçaların arasındaki ilişkiden yola çıkarız. İstanbul ve çevresinin şehir manzaraları kolayca tutarsız ve eğreti biçimde yan yana getirilmiş öğeler dizisiymiş gibi görülebilir, oysa öğelerinin arasındaki henüz söze dökülmemiş ilişki ortak bilincimizin bir şeması gibidir. Bu kendi ellerimizle çizmiş olduğumuz, henüz okuyamadığımız ve içinde olası geleceklerimizi barındıran bir şemadır” - Erhan Şermet

Yeni alışveriş merkezlerinden birinde yer alan oturma odamızda dolaşıyormuş hissi veren köpekbalığı, paravanlarla kaplanmış yeni inşaat alanları, amatörce bir hevesle çizilmiş ve şehrin çeşitli alanlarında karşımıza çıkan "halk resimleri", yeni gökdelenler, rezidanslar, çok katlı konut alanları, Erhan Şermet'in bakış açısıyla birer belge olarak günümüzden geleceğe not düşüyorlar.

Rüzgârla savrulan ağacın şantiye alanıyla olan komşuluğu, gerçekle gerçeküstü arasında salınıp duran fotoğrafta bize yeni görme biçimi kazandırıyor. Aynı zamanda da çirkin bir görüntünün de sanatçının bakışında estetik bir ifade kazanabileceğini gösteriyor.

Erhan Şermet, kentin farkına varmadığımız mobilyalarını, gündelik hayat nesnelerini, her gün gördüğümüz ama fark etmediğimiz detaylarını/ parçalarını işaret ediyor. Fotoğrafların toplamındaki hissiyat ise; özel bir bakıştan kent detaylarının/parçalarının, İstanbul'un "modernleşme" tarihindeki çarpık kentleşmeye tuttuğu bir projektör oluyor. Büyüyen kentin kaçınılmaz çelişkileri Erhan Şermet’in ironik objektifinden hayatımıza ait tanıklıklara dönüşüyor.

Erhan Şermet’in Parçalar/İşaretler adlı yeni yayımlanan kitabından seçtiğimiz fotoğraflarını, İstanbul Fotoğraf Müzesi'nde aynı isimle sergilemenin onurunu yaşıyoruz. Erhan Şermet ve bu oluşumda emeği geçen Udar Kültür ve Sanat Yönetimi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Küratör Cengiz Kahraman

  • Yazının devamını okuyunuz:
  • ]
  • 2
  • [
  • ]
  • 1
  • [

örnekler