Basın Fotoğrafçılarından -1- (1908 - 2013)

(Geçmiş Sergi)

1890'lardan itibaren Malumat, Servet-i Fünun gibi popüler dergiler yaygın olarak fotoğraf kullanmaya başladı. II. Abdülhamid döneminde basına uygulanan sansür nedeniyle gazete ve dergilerde şehir manzaraları, gündelik hayat kareleri ve portreler çoğunlukla yazının içeriğinden bağımsız, halkın merakını giderecek bir görsel unsurlar olarak kullanılıyordu. İkinci Meşrutiyetin getirdiği serbestlik gazete ve dergi yayıncılığında bir patlamaya neden oldu. Fotoğraf kullanımının, siyasal ve toplumsal haberleri destekler nitelikte kullanılması ilk kez bu dönemde başladı.

Resimli Kitap ve Şehbal dergileri için fotoğraflar çeken Ferit İbrahim, 1910 yılında aldığı izin vesikası ve fotoğraf muhabiri kimliğiyle Türkiye'nin ilk foto muhabiri olarak tarihe geçti. 1908 yılında Foto Apollon'un çektiği fotoğrafıyla başlayıp, Erhan Sevenler'in 2013'ün Mart ayında Suriye de çektiği fotoğrafıyla sona eren bu ilk seçki 61 fotoğrafçıdan 120 kareyle bir araya geliyor. Kronolojik bir sıralamayla, belli bir tema olmadan gazete ve dergi fotoğrafçılarından örnekler sunduğumuz seçki, genç isimleri tanıtmak ve hayatta olmayan meslek ustalarını da hatırlamak amacını güdüyor.

Abdurrahman Antakyalı - Alaattin Büte - Ali Ersan - Ali Öz - Ara Güler - Aşil Samancı (Apollon) - Ayhan Günsev - Bogos Tarkulyan - Burhan Tan - Cemal Göral - Cemal Işıksel - Cemal Işın - Coşkun Aral - Engin Irız - Ercan Aslan - Erdoğan Köseoğlu - Ergun Çağatay - Erhan Sevenler - Erol Demirkol - Etem Tem - Faik Şenol - Ferit İbrahim - Garbis Özatay - Gökşin Sipahioğlu - Gündüz Serdengeçti - Hamit Kınaytürk - Hayrettin Karateke - Hikmet Ildız - Hilmi Şahenk - Hüseyin Kırcalı - İlhan Demirel - İsmet Büyüklale - Jean Weinberg - Kadir Can - Kemal Baysal - Kutup Dalgakıran - Meftun Olgaç - Muhsin Akgün - Murad Sezer - Mustafa Seven - Namık Görgüç - Nurettin Veral - Ozan Sağdıç - Özdemir Gürsoy - Özkan Şahin - Rüçhan Ünver - Sebah & Joaillier - Sebati Karakurt - Selahattin Giz - Selahattin Gökhan - Selçuk Aybatar - Sema İrigül - Semiha Es - Serkan Şentürk - Süleyman Süreyya Bükey - Şenol Demirci - Şeref Köylübay - Şevket Uygun - Tuna Yılmaz - Yavuz Meyveci - Yılmaz Canel

  • Yazının devamını okuyunuz:
  • ]
  • 2
  • [
  • ]
  • 1
  • [

örnekler