"990 Yüz" Hans-Jürgen Raabe Sergisi

(Geçmiş Sergi)

İstanbul Fotoğraf Müzesi, Goethe-Institut İstanbul işbirliğiyle Hans-Jürgen Raabe'nin çalışmalarını sergiliyor. Hans-Jürgen Raabe, 990 Faces adlı fotoğraf projesine 2010 yılında başladı ve projeyi farklı kıtalarda ve çeşitli ülkelerde sürdürdü. Sanatçı 990 Faces ile 30'ar fotoğraftan oluşan seriler halinde bir dönemin son derece kişisel ve ansiklopedik kapsamlı insan resmini ortaya koyuyor. Tek tek seriler içinde yer alan fotoğrafların sırasını belirleyen yalnızca çekildikleri anın tarihi.

Hans-Jürgen Raabe, 990 Faces projesinde çalışmalarının merkezine tüm bedenselliği ve benzersizliğiyle insanı koyuyor. New York'ta 5. Cadde'de yürüyenler, Kassel'de dOCUMENTA'yı ziyaret edenler veya Boğaz vapurlarında yolculuk edenler - fotoğrafını çektiği kim olursa olsun, hep karşısındakinin kişisel varlığını vurgulayacak özel anı yakalamaya çalışıyor.

Her yerde 10'ar still ve 30'ar portre fotoğraf oluşuyor, toplamda 33 seri planlanıyor. En sonunda ortaya çıkan ise 990 FACES. İstanbul'daki sergide şu ana kadar çekilmiş bütün yüzler ve still'ler yer alıyor. İyi seyirler!

örnekler